Technologie

Produkce našeho vinařství se nyní pohybuje kolem 150 tisíc vyrobených lahví ročně. Výrobní kapacita je 250 tisíc litrů a z toho celou jednu třetinu zaujímají klasické dubové sudy.

Součástí vinařství je historicky cenný pískovcový sklep, který byl v roce 1770 vybudován u obce Chvalovice opatem řádu premonstrátů jako součást Louckého kláštera ve Znojmě. Ve své době sloužil jako desátkový sklep a je nyní na seznamu kulturních památek. Svou délkou 250 m patří k největším na Znojemsku a vína zde mají optimální podmínky k nazrávání a vytváření typického odrůdového charakteru. Vína tu leží v dubových sudech o objemu až 4340 litrů, v nerezových tancích anebo v lahvích v archivním křídle podzemního sklepa.

Nadzemní část vinařství zahrnuje moderní zpracovatelskou technologii. Na racionálně uspořádaný příjem hroznů navazuje šetrný pneumatický lis, který za nízkého tlaku lisuje z dopravené odstopkované suroviny hroznový mošt. Ten se následně odkaluje přirozenou sedimentací a přepravuje do nové kvasné haly do nerezových tanků se zabudovaným chlazením pro řízené klidné kvašení moštů. Takový přístup zachovává pro budoucí víno většinu svěžích, výrazně odrůdových aromatických látek i přírodního extraktu obsaženého v hroznech. Kvašením za nízkých teplot se z hroznového moštu přes burčák rodí tolik očekávané mladé víno. S pečlivou starostlivostí se následně víno harmonizuje a školí, aby bylo připraveno k naležení či lahvování a na cestu k Vám, všem milovníkům tohoto ušlechtilého, zdraví a mysli prospěšného moku.

NEJBLIŽŠÍ AKCE

» Momentálně nejsou žádné akce.